Ram grapplers prep for sectional

Wuebker second t AC/GC Invite

~courtesy of The Scranton Journal

The Greene County wrestling team traveled to Perry Tuesday where they were 0-3 in duals. Brock Wuebker posted three wins, two by fall and a decision. The Rams finished the regular season 17-11.
Adair-Casey / Guthrie Center hosted the annual Charger Invitational Saturday with 19 teams in attendance. Winning the team championship was Clarion-Goldfield with 236.5 points, followed by Van Meter / Earlham in second with 212. Greene County tallied 80 points to finish 12th.

Wuebker had the highest finish for the Rams as he placed second in the 170-pound class, posting two pins and a loss by decision in the championship bout.

The Rams travel to Ida Grove Saturday for the sectional tournament. Action begins at noon. First and second place in each weight class will advance to districts in Harlan Feb. 9.

Humboldt 56 ~ Rams 21
106 – Braden Gallagher lost by fall to Cole Nelson :31
113, 126 – Ram forfeit
120 – John Sprague lost by fall to Cresten Craven 1:36
132 – Brady Stauffer won by decision over Jordan Jensen 7-2
138 – Cameren Miller lost by fall to Timmy Larson :23
145 – Mikey Smith lost by technical fall to Joey Busse 2-17
152 – Colby Kafer lost by fall to Tyler Vitzthum 1:37
160 – Joel Ward lost by decision to Levi Naeve 1-3
170 – Brock Wuebker pinned Braxden Scott 1:34
182 – Clint Dennhardt lost by fall to Joel Osborn 3:28
195 – Gage Michaelsen pinned Lucas Volf 5:57
220 – Sawyer Schiltz won by Humboldt forfeit
285 – Matthew Naberhaus lost by fall to Justin Jones :31
106 JV – Brenner Gallagher pinned Dylan Vaudt 4:33
120 JV – Noble Hoyt lost by technical fall to Gage Prenger 2-18
132 JV – James Currier lost by fall to Kaden McBurney 1:03

Perry 46 ~ Rams 26
106 – Braden Gallagher lost by fall to Cole Nelson :43
113 – Brenner Gallagher lost by decision to Riece Graham 7-12
120 – John Sprague won by major decision over Tanner Burgin 11-1
126 – Ram forfeit
132 – Brady Stauffer lost by decision to Jacob Nelson 4-10
138 – Cameren Miller lost by fall to Kaleb Olejniczak :45
145 – Mikey Smith lost by fall to Bryan Funez 2:52
152 – Colby Kafer lost by major decision to Justin Stammer 7-21
160 – Joel Ward won by major decision over Erick Funez 11-0
170 – Brock Wuebker pinned Jered Narber 1:01
182 – Clint Dennhardt lost by fall to Cole Snyder 1:45
195 – Gage Michaelsen won by Perry forfeit
220 – Sawyer Schiltz pinned Sebastian Hernandez :47
285 – Matthew Naberhaus pinned Luke Holtorf :14
132 JV – James Currier lost by technical fall to Jeb Stewart 0-16
195 JV – Joseph Anderson won by decision over Rylee Ray 9-2
220 JV – Mason Stream pinned Carlos Gonzalez 2:58

Ballard 61 ~ Rams 12
106 – Braden Gallagher won by Ballard forfeit
113, 126 – Ram forfeit
120 – John Sprague lost by fall to Reese Broer 3:36
132 – Brady Stauffer lost by fall to Gage Long 5:47
138 – Cameren Miller lost by fall to Alex Bangs :38
145 – Mikey Smith lost by fall to Wyatt Borg :53
152 – Colby Kafer lost by decision to Joseph Jordan 6-3
160 – Joel Ward lost by fall to Skyler Noftsger 1:30
170 – Brock Wuebker won by decision over Jim Chism 7-4
182 – Clint Dennhardt won by major decision over Mason Askelsen 15-7
195 – Gage Michaelsen lost by fall to Joseph Hofbauer 1:27
220 – Sawyer Schiltz lost by major decision to Sam Andrews 1-13
285 – Matthew Naberhaus lost by fall to Rylee Davidson 3:05

The Rams were penalized one point for unsportsmanlike conduct.

120 JV – Noble Hoyt lost by technical fall to Jordan Thomas 2-17
182 JV – Joseph Anderson won by decision over Jack Chism 14-7

Charger Invitational

106 – Braden Gallagher bye; lost by fall to Riley Harger (VM) 1:59; pinned Joel Harney (WG) 1:44; lost by fall to Elliot Cooney (NV) :34; pinned Dominic Degeneffe (Ogd) 1:54, fifth place
113 – Chance McCollom won by major decision over Ben Breheny (NV) 12-3; lost by fall to Coledon Bethel (SEV) 1:05; lost by fall to Mick Schroder (Riv) 3:29; lost by fall to Drew Kelso (SEW) :39
126 – Joe Davis lost by fall to Justin Garcia (WCV) :36; pinned Schuyler Kurtzuba (TriC) 2:29; lost by fall to Elliot Young (AHSTW) 1:14
132 – Brady Stauffer pinned Caelen DeVault (NV) 3:20; lost by fall to Carson Collins (MNW) :36; pinned Cael Carl (WCV) 1:51; lost by decsion to Gunnar Larsen (Pan) 4-7; won by decision over Collins 6-0, fifth place
152 – Colby Kafer lost by decision to Jacob Kathman (Ogd) 3-10; bye; pinned Tyler Breheny (NV) :30; lost by decision to JT Rowe (SEW) 4-6
160 – Joel Ward pinned Trenton Jergenson (CG) 5:46; lost by major decision to Bryson Freeberg (TriC) 0-10; lost by decision to Emry Colby (Pan) 2-8; pinned Zack Miller (SEV) 1:43; lost by fall to Tanner Dierking (SEW) 3:34, eighth place
170 – Brock Wuebker bye; pinned Gavin Cornelison (ACGC) 3:08 pinned Drake Adair (Und) 1:45; lost by decision to Cale Pritchett (WG) 5-12, second place
182 – Clint Dennhardt bye; lost by fall to Brodie Anderson (MNW) :27; pinned Cooper Andersen (Pan) :56; lost by fall to Colby Page (SEW) :46; pinned Kade Polich (WG) 2:39, fifth place
220 – Sawyer Schiltz lost by fall to Colby Lienemann (CG) 5:14; bye; lost by fall to Tyler Erdman (VM) 1:03
285 – Matthew Naberhaus bye; lost by fall to Spencer Trenary (CG) :40; lost by fall to Hunter Holmes (Pan) 1:23; pinned Bryant Dutcher (Ogd) :58; lost by fall to Camdan Vincent (Nev) 1:16, eighth place

Team standings: 1) Clarion-Goldfield 236.5; 2) Van Meter/Earlham 212; 3) Underwood 164.5; 4) Woodward-Granger 141.5; 5) AHSTW 116; 5) Southeast Valley 116; 7) West Central Valley 107.5; 8) Panorama 101; 9) Southeast Warren 97.5; 10) Riverside 89.5; 11) Manson/ Northwest Webster 85; 12) Greene County 80; 13) AC/GC 77; 14) Nodaway Valley 64.5; 15) Tri-Center 54; 16) Ogden 50.5; 17) Coon Rapids-Bayard 21; 18) Nevada 16; 19) Moravia 0

Print or share article:Print this page
Print
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook