Ram wrestlers sweep Ogden Duals, win N. Polk round robin tourney

~courtesy of The Scranton Journal

Greene County claimed three victories at the Ogden Duals on January 3. The Rams defeated Southeast Valley 43-42, Ogden 48-27 and Audubon 72-12. Will Hansen, Joel Ward, Clint Dennhardt and Brenner Gallagher were undefeated in three matches.

On Friday the Rams won the North Polk Round Robin Tournament in Alleman. The Rams scored 388 points, followed by Grinnell with 370, North Polk 344, Waukee JV 336, Mount Ayr 231, and Shenandoah 44.

Twelve wrestlers participated with all placing third or higher. Champions in their weight classes were Will Hansen 145, Brock Wuebker 170, Clint Dennhardt 182 and Bryce Hoyle 195.

OGDEN DUALS
Rams 43 ~ SE Valley 42
The SE Valley match ended in a 42-42 tie and was decided by the eighth criteria, the team having the most first points is awarded the tie-breaker. Greene County had 16 first points to the Jaguars’ eight.
106 – Brenner Gallagher pinned Connor Klingson 3:20
113 – Chance McCollom lost by fall to Coledon Bethel 1:28
120, 285 – Ram forfeit
126 – Joe Davis lost by fall to Sam Hemmestad 1:05
132 – Cameren Miller pinned Rylie Ferrari 3:17
138 – Brady Stauffer pinned Max Miller 3:39
145 – Will Hansen pinned Jonah Siebert 1:16
152 – Colby Kafer pinned Lathe Muench 1:08
160 – Joel Ward pinned Zack Miller 1:36
170 – Ran Fawarsy lost by fall to Carter Fluckiger 1:03
182 – Clint Dennhardt pinned Alex Pudenz :25
195 – Bryce Hoyle lost by fall to Kyler Fisher 4:18
220 – Sawyer Schiltz lost by fall to Xavier Nichols 2:10

Rams 48 ~ Ogden 27
The Rams topped Ogden 48-27 with four pins and four wins by forfeit.
106 – Braden Gallagher pinned Dominic Degeneffe 5:26
113 – Brenner Gallagher pinned Nathan Hickingbottom :50
120 – Chance McCollom lost by fall to Lane Williams 3:55
126 – Joe Davis lost in sudden victory to Ashton Bell 7-8
132 – Open
138 – Brady Stauffer lost by fall to Avery McCloud 1:27
145 – Will Hansen pinned Justus Rude 1:05
152 – Colby Kafer lost by fall to Jacob Kathman :55
160 – Joel Ward; 182 – Clint Dennhardt; 195 – Bryce Hoyle; 220 – Gage Michaelsen won by Ogden forfeit
170 – Ran Fawarsy lost by fall to Xander Soder 5:11
285 – Sawyer Schiltz pinned Bryant Dutcher 2:16

Rams 72 ~ Audubon 12
Audubon gave up seven forfeits to aid the Ram victory. GC had five wins and two losses in the remaining seven weight classes.
106 – Braden Gallagher; 113 – Brenner Gallagher; 120 – Chance McCollom; 126 – Joe Davis; 132 – Cameren Miller; 152 – Colby Kafer; 285 – Sawyer Schiltz won by Audubon forfeit
138 – Brady Stauffer pinned Dakota Barber 1:03
145 – Will Hansen pinned Westly Borkowski :38
160 – Joel Ward pinned Eric Hermansen :54
170 – Ran Fawarsy lost by fall to Trace McCuen :54
182 – Clint Dennhardt pinned Javyn Bladt :21
195 – Bryce Hoyle pinned Luke Mosinski 3:00
220 – Gage Michaelsen lost by fall to Dylan Obermeier 1:36

NORTH POLK ROUND ROBIN
106 – Brenner Gallagher bye; pinned Tanner Smith (Wau) 3:24; pinned Jack Dahlby-Albright (Gri) 5:53; pinned Ethan Reed (NP) :52; lost by fall to Jarrett Webb (MtA) 3:04, second place
113 – Chance McCollom pinned Nick Phillips (She) 3:18; lost by fall to Dalton Gosselink (Gri) :32; pinned Isaac Larson (NP) 1:03; lost by fall to Bryce Shaha (MtA) 2:01; pinned Caden Bell (Wau) :57, third place
126 – Joe Davis pinned Reilly Maring (NP) 3:30; lost by fall to Ben Park (Wau) 1:35; bye; bye; lost by fall to Trae Ehlen (MtA) :55, third place
132 – Brady Stauffer pinned Quentin Gregg (MtA) 4:00; pinned Jaden Engstrom (Wau) :45; pinned Andrew Haney (NP) 3:46; pinned Landon Newquist (She) :56; lost by decision to Landon Kirby (Fri) 3-10, second place
145 – Will Hansen bye; pinned Lane Alumbaugh (She) :44; pinned Ryan Gruman (Gri) 1:16; pinned Andrew Hembry (Wau) 1:30; won by decision over Parker Frey (NP) 10-7, first place
152 – Colby Kafer lost by fall to Wyatt Dillon (Fri) :20; pinned Dillon Hanlon (NP) 1:49; pinned Keaton White (MtA) 2:00; lost by fall to Logan Engebretson (NP) 2:31; won by medical forfeit over Chris Yates (Wau), third place
160 – Joel Ward lost by decision to Blake Miller (Wau) 6-8; bye; bye; lost by decision to Dylan Meiners (NP) 4-6; won tie breaker decision over Max Lovall (Gri) 3-1, third place
170 – Brock Wuebker bye; pinned Jayden Krehbiel (NP) :13; pinned Jace Fogle (Wau) 1:24; pinned Andi Gonzalez (MtA) :27; pinned Bronson Alter (Gri) 1:29, first place
182 – Clint Dennhardt bye; pinned Justin Horness (NP) :50; pinned Wyatt Hunter (Gri) 1:43; pinned Cole Spyksma (Wau) :34; won by decision over Avery Martin (She) 14-10, first place
195 – Bryce Hoyle bye; bye; bye; pinned Benjamin Ewing (NP) 1:11; won by major decision over Jacob Martin (Wau) 11-2, first place
220 – Sawyer Schiltz pinned Garrett Sperling (Wau) 2:09; pinned Jaren Buls (NP) 1:40; bye; bye; lost by fall to Kamrin Steveson (Gri) 3:58, second place
285 – Matthew Naberhaus won by decision over Michael Norenberg (Gri) 6-0; pinned Cole Sanger (NP) 2:42; lost by fall to Josh Cox (MtA) :43; bye; lost by fall to Kyler Medhurst (Wau) 1:09, third place

Print or share article:Print this page
Print
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook