Ram boys at home meet, Tiger-Knight Relays

~Courtesy of The Scranton Journal

The Greene County boys track and field team hosted the Ram Relays on Monday, April 17. Boone won the meet, racking up 132 points. Carroll was runner up with 110. The Rams finished sixth, tallying 50 points, including three silver medals.

On Thursday the Rams traveled to Carroll for the Tiger-Knight Relays. They finished fifth with 56 points. First was Atlantic with 161 and Kuemper was runner up with 128.

Ram Relays: The best finish for the Rams was second place by Colby Kafer in the long jump; Kafer, Chase Stoline, Logan Lansman and Nick Schroeder in the sprint medley relay, and Will Hanson, Trevor Lebeck, Brent Riley and Garrett Tasler in the 4×800 relay.

Results from Ram Relays:

  • 100-meters – Logan Lansman 12.00, sixth
  • 200-meters – Nick Schroeder 24.23, fifth; Colby Kafer 24.52, seventh
  • 400-meters – Nolan Ford 59.53, seventh
  • 800-meters – Trevor Lebeck 2:18.54, sixth
  • 3200-meters – Nick Killion 12:17.44, fifth
  • 400-meter hurdles – Carter Morton 1:01.45, fifth
  • 4×100 relay – Logan Lansman, Chase Stoline, Clint Dennhardt, Nick Schroeder 45.63, fourth
  • 4×200 relay – Carter Morton, Jordan Patterson, Clint Dennhardt, Tyler Teeples 1:42.11, seventh
  • 4×400 relay – Colby Kafer, Nolan Ford, Brent Riley, Will Hanson 4:01.51, fifth
  • 4×800 relay – Will Hanson, Trevor Lebeck, Brent Riley, Garrett Tasler 9:34.81, second
  • Sprint medley – Colby Kafer, Chase Stoline, Logan Lansman, Nick Schroeder 1:39.74, second
  • Distance medley – Edwin Lenchanko, Clint Dennhardt, Brent Riley, Trevor Lebeck 4:18.97, fifth
  • Shuttle hurdle relay – Chase Stoline, Carter Morton, Bryce Hoyle, Brandon Bollig 1:09.37, fourth
  • High jump – Carter Morton, 5’ 10”, fourth; Kolin Reed 5’ 6”, sixth
  • Long jump – Colby Kafer 19’ 6”, second
  • Shot put – Hunter Ruth 35’ 11”, eighth
  • Discus – Caden Wilson 103’ 4”, sixth; Bryce Hoyle 101’ 5”, eighth tie

Team scores: 1) Boone 1320; 2) Carroll 110; 3) AC/GC 81; 4) Kuemper Catholic 76; 5) East Sac 61; 6) Greene County 50; 7) Saydel 39; 8) Perry 37

Tiger-Knight Relays: Kolin Reed had the best placing for the Rams with a silver medal in the high jump with a leap of 5’ 6”.

Results from Tiger-Knight Relays:

  • 100-meters – Edwin Lenchanko 12.27, sixth
  • 200-meters – Jordan Patterson 25.69, seventh; Edwin Lenchanko 26.56, eighth
  • 400-meters – Kolin Reed 1:00.11, sixth
  • 800-meters – Will Hanson 2:34.65, eighth
  • 1600-meters – Brian Hardaway 5:44.52, sixth
  • 3200-meters – Nick Killion 12:00.87, fifth; Sergio Perez 13:04.73, sixth
  • 400-meter hurdles – Carter Morton 1:02.91, fourth; Spencer Whipple 1:06.56, sixth
  • 4×100 relay – Logan Lansman, Chase Stoline, Clint Dennhardt, Nick Schroeder 45.46, third
  • 4×200 relay – Chase Stoline, Logan Lansman, Colby Kafer, Nick Schroeder 1:53.48, third
  • 4×400 relay – Colby Kafer, Brent Riley, Nolan Ford, Kolin Reed 4:00.82, fourth
  • 4×800 relay – Will Hanson, Brent Riley, Spencer Whipple, Trevor Lebeck 9:56.52, fourth
  • Sprint medley – Colby Kafer, Chase Stoline, Logan Lansman, Nick Schroeder 1:41.69, fourth
  • Distance medley – Edwin Lenchanko, Clint Dennhardt, Brent Riley, Trevor Lebeck 4:28.16, fourth
  • Shuttle hurdle relay – Carter Morton, Dylan F, Bryce Hoyle, Brandon Bollig 1:14.93, fifth
  • High jump – Kolin Reed 5’ 6”, Carter Morton 5’ 4”, fourth tie
  • Long jump – Colby Kafer 18’ 3.5”, fourth

Team standings: 1) Atlantic 161; 2) Kuemper 128; 3) Denison-Schleswig 117; 4) Carroll 80; 5) Greene County 56; 6)CB Abraham Lincoln 30

 

Print or share article:Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook