Ram wrestlers 3-0 at home, third at NP tourney

~courtesy of The Scranton Journal

Greene County hosted a quadrangular wrestling meet Tuesday, Jan. 3. They ended the evening 3-0 with wins over Belmond-Klemme 63-9, St Edmond 60-12, and Denison-Schleswig 60-11. The Rams were able to insert some underclassmen into the lineup where the other teams had open weights to gain a forfeit score.

The team competed in a Friday night tournament Jan. 6. The Rams were third in the North Polk round robin tournament in Alleman while Isaiah Yoder and Hunter Ruth, the only two seniors on the team, were individual champions.

GC 60 ~ St Edmond 12

The Rams had four victories and two losses with eight St Edmond forfeits to defeat the Gaels 60-12.

Garrett Tasler (106/113) won his three matches, two by decision and one by fall. Others went 3-0 on the night by way of forfeit wins.

  • 106 – Garrett Tasler pinned Katie Julius :41
  • 113 – Braden Gallagher; 160 – Britton Gallagher; 170 – Brock Wuebker; 182 – Isaiah Yoder; 195 – Markus Rosenow; 220 – Hunter Ruth; 285 – Caden Wilson won by SE forfeit
  • 120 – Dale Morlan lost by fall to Noah Carlson 2:54
  • 126 – Will Hansen lost by fall to Cole Allison 1:57
  • 132 – Cayden Gerdes won by decision over Connor Allison 8-1
  • 138 – Open
  • 152 – Isaac Ireland won by decision over Ty Smith 4-1

GC 63 ~ B-K 9

Greene County posted three wins and two losses with eight forfeits from Belmond-Klemme to top the Broncos 63-9.

  • 106 – Garrett Tasler won by decision over Keaton Wilson 11-10
  • 113 – Braden Gallagher; 120 – Dale Morlan; 126 – Will Hansen; 132 Cayden Gerdes; 145 – Will Hansen; 145 – Joel Ward; 152 – Isaac Ireland; 195 – Markus Rosenow; 220 – Hunter Ruth won by B-K forfeit
  • 138 – Open
  • 160 – Britton Gallagher pinned Dillon Reynolds :19
  • 170 – Brock Wuebker pinned Jonny Dugger 5:41
  • 182 – Isaiah Yoder lost by decision to Tucker Kroeze 0-1
  • 285 – Caden Wilson lost by fall to Cameron Beminio :31

GC 60 ~ D-S 11

Denison-Schleswig gave up four forfeits to the Rams while GC won seven bouts and lost two.

  • 106 – Braden Gallagher; 120 – Dale Morlan; 126 – Will Hansen; 160 – Britton Gallagher won by DS forfeit
  • 113 – Garrett Tasler won by decision over Colton Johnson 10-5
  • 132 – Cayden Gerdes pinned Cory Miller 2:42
  • 138 – Open
  • 145 – Joel Ward won by decision over Takoda Hoffmeier 5-3
  • 152 – Isaac Ireland pinned Treyton Fender 3:47
  • 170 – Brock Wuebker pinned Wyatt Kaub 3:21
  • 182 – Isaiah Yoder pinned Brandon Ayala 2:32
  • 195 – Markus Rosenow lost by technical fall to Eric Gomez 0-16
  • 220 – Hunter Ruth pinned Jaden Heiden 1:11
  • 285 – Caden Wilson lost by fall to Manuel Carrazio 1:12

NORTH POLK TOURNAMENT

Grinnell won the team title with 274 points. Greene County was third with 186. Isaiah Yoder won an individual championship at 182 pounds, pinning four opponents and receiving a forfeit for the title. Hunter Ruth received two byes and pinned three men at 220 pounds for first place.

Freshman Garrett Tasler and junior Cayden Gerdes each placed second, while freshmen Will Hansen and freshman Joel Ward, sophomore Brock Wuebker, and junior Caden Wilson all placed third.

  • 106 – Garrett Tasler bye; pinned Logan Astelle (JV2) 2:43; pinned Dakota Arends (DCG) 2:30; lost by technical fall to Brock Beck (Gr) 2-17; won by decision over Aiden Tallant (W) 13-8, second place
  • 113 – Braden Gallagher lost by fall to Cody Anderson (W) :16; pinned Gavin Toomer (JV1) 3:47; lost by fall to Dalton Gosselink (Gr) 1:10; lost by fall to Gavin Moran (DCG) 3:54; lost by fall to Parker Frey (NP) :12, fifth place
  • 126 – Will Hansen won by major decision over Ryker Hickman (MtA) 12-4; lost by decision to Bye Bye (Gr) 8-9; pinned Blake Miller (W) :57; won by major decision over Grant Cory (NP) 13-4; lost by fall to Ethan Kovaleski (DCG) 1:54, third place
  • 132 – Cayden Gerdes pinned Logan Engebretson (NP) 1:31; pinned Evan Honeycutt (JV2) 1:56; bye; lost by fall to Kaiden Gosselink (Gr) 5:27; pinned Cole Smith (DCG) 2:29, second place
  • 145 – Joel Ward lost by technical fall to Jerin Wyatt 0-15; won by major decision over Devin Russo (MtA) 13-3; lost by decision to Parker Carey 6-11; pinned Gage Parker (JV1) 2:23; pinned Ethan Flynn (DCG) 3:40, third place
  • 152 – Isaac Ireland pinned Justin Horness (NP) 5:13; lost by technical fall to Marcus Daughton 0-15; lost by fall to Matt Murray (DCG) 2:40; lost by fall to Bryson Cline (Gr) 1:59; lost by fall to Ben Lang (W) 2:28, fifth place
  • 160 – Britton Gallagher pinned Jordan McAlexander (MtA) 1:32; lost by fall to Gabe Osborne (Gr) 2:25; lost by fall to Bain Broderick (DCG) :39; lost by fall to Zach Walberg (W) 1:43; lost by fall to Josiah Devalois (NP) 1:08, fifth place
  • 170 – Brock Wuebker won by decision over Garrett Skalnik (DCG) 6-1; bye; lost by decision to Jared Johnson (W) 4-6; lost by fall to Cal Daughton (MtA) :31; won by forfeit, third place
  • 182 – Isaiah Yoder pinned Owen Bryan (JV2) 3:12; pinned Spencer Mauss (Gr) 1:31; pinned Cael Thorson (W) 1:39; pinned Nick Vanbuskirk (MtA) 3:08; won by forfeit, first place
  • 220 – Hunter Ruth bye; bye; pinned Brett Clayton (Gr) :13; pinned Jacob Martin (W) 1:11; pinned Ben Beavers (DCG) :49; first place
  • 285 – Caden Wilson lost by fall to Kyler Medhurst (W) 3:26; won by forfeit; bye; bye; lost by fall to Josh Cox (MtA) 1:18, third place

Team Results: 1) Grinnell (Gr) 274; Waukee JV (W) 244; 3) Greene County 186; Dallas Center-Grimes JV (DCG) 138; 5) North Polk (NP) 120; Mount Ayr (MtA) 119; JV1 0; JV2 0

 

 

 

Print or share article:Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook