County supervisors organize for 2016

The Greene County board of supervisors re-elected John Muir as chairman and elected Dawn Rudolph as vice chair for 2016. The board handled organizational business for the new calendar year at its regular meeting Monday, Jan. 4.

The supervisors will continue to hold their regular meetings Mondays beginning at 8:30 am. They will meet on Tuesdays following Monday holidays. Other regular meetings, if needed, will be held on Thursdays at 8:30 am. The board will also meet Thursdays at 8:30 am from January until the budget process is complete.

Courthouse hours will remain 8 am to 4:30 pm, Monday through Friday. County offices will be closed for the following holidays: President’s Day, Monday, Feb. 15; Memorial Day, Monday, May 30; Independence Day, Monday, July 4; Labor Day, Monday, Sept. 5; Veterans Day, Friday, Nov. 11; Thanksgiving, Thursday and Friday, Nov. 24 and 25; Christmas, Friday, Dec. 23, and Monday, Dec.26; and New Year’s Day, Monday, Jan. 2, 2017.

The Scranton Journal and The Jefferson Herald were selected as official newspapers.

Committee appointments for the supervisors are mostly unchanged from 2015. Appointments for 2016 are:

Mick Burkett: Investments, Insurance and Finance; Greene County Pioneer Cemetery Commission; Second Judicial District, Dept. of Corrections; Central Iowa Juvenile Detention Center – alternate; Chamber of Commerce – ex officio member.

Thomas Contner: Entity Board; Greene County Recycling Agency; New Opportunities; Region V Hazardous Materials Response Commission – alternate; Airport Commission – alternate; Chamber of Commerce – ex officio member; Drainage districts – vice chair.

Dawn Rudolph: Entity Board; Greene-Guthrie-Audubon Counties Mental Health Services Committee; Heart of Iowa Community Services governing board; Decat; Partnerships 4 Families; New Opportunities – alternate; Region XII ISTEA Council – alternate; Region XII Policy Council – alternate.

John Muir: Central Iowa Juvenile Detention Center; Drainage districts – chair; Heart of Iowa Community Services governing board -alternate; Investments, Insurance and Finance, chair; Region XII Policy Council; Region XII Local Elected Officials Council – alternate; Second Judicial District, Dept. of Corrections- alternate.

Guy Richardson: Airport Commission; Greene County Development Corporation; Mahanay Bell Tower Foundation; Region XII Council of Governments executive board; Region XII Policy Council; Region XII Local Elected Officials Council; Greene County Board of Health; Veteran Affairs Commission liaison; public information officer.

Other appointments made were:

E911 Service Board member: Steve Haupert

Civil Service Commission: Diane Wise, Steve Pope, Gordon Moen.

Greene County Board of Health: Dr. David Jaskey, Lisa Fredrickson, Sylvia (Lou) Blanchfield, Richardson, William Raney.

Region XII Regional Housing Authority Executive Board: Sandy Miner; SAFETEA-LU Board: Wade Weiss (Don Van Gilder – alternate); Policy Council: Jane Heun.

Compensation Commission in Condemnation Proceedings:

  • Real Estate Sales Persons / Brokers: Linda Eighmy, Dale Hoyt, Dale Higgins, Esther Kirby, Doug Lawton, Laura Clark, Al Rowedder.
  • Owners / Operators Ag Property: Craig Brelsford, Kim Bates, Richard Burnell, Dave Cunningham, Craig Fillman, Johnetta Harms, Paul Mears, Ryan Higgins, Mike Holden, Max Kersey, Roger Norgren, Dale Thompson, Mick Towers, Roger Wessling.
  • City Property Owners: Mick Burkett, Duane Clark, Jim Sankot, Ned Johnston, Bill Figenshaw, Richardson, Mike Mentzer.
  • Knowledge of Real Estate Values: Doug Carman, Jerry Peckumn, Bob Allen, Craig Marquardt, Donald “Chop” Gibson, Roger Custer, Ralph Riedesel.

County Conservation Board: Mary Jo Koch, chair; David Morlan, Larry Burkett, Diane Wise, Jerry Peckumn.

Medical Examiner and deputies: Robert Clemons, MD; James D Gerdes, DO; Dennis Morlan, EMTP, ME investigator.

County Pioneer Cemetery Commission: Mick Burkett, Shirley Clark, Neal Hoyt, Ada Ross, Lee Sloan, Dan Towers.

County Zoning Commission: John Hunt, chair; Brian Hunter, vice chair; Glen Christensen, Kathy Bravard, Judy Burnell, Sharon Fisher, Bill Frederick, Mark Peters, Roger Rowles.

Board of Adjustment: Amy Milligan, Dan Tronchetti, Mike Holden, Nancy Hanaman, Jack Lint.

Veteran Affairs Commission: Duane Towers, Bruce Chaffee, Jerry Spaulding.

Magistrate Appointing Commission: Craig Marquardt, Jenny Wessling (alternate).

Click here for a complete list including depositories and employees in the various offices and departments.

Print or share article:Print this page
Print
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook