County supervisors organize for 2015

The Greene County board of supervisors re-elected John Muir and Guy Richardson to serve as chairman and vice chair in 2015. The board met Friday, Jan. 2, to handle organizational business to begin the new calendar year.

County swearing inPrior to the call to order, Judge Bill Ostlund (left) administered the oath of office to county officials elected in November and starting new terms. Pictured are (from left) supervisors Tom Contner and Dawn Rudolph, treasurer Donna Lawson, and recorder Marcia Tasler. County attorney Nicola Martino was sworn in later that day.

The supervisors will continue to hold their regular meetings Mondays beginning at 8:30 am. They will meet on Tuesdays following Monday holidays. Other regular meetings, if needed, will be held on Thursdays at 8:30 am.

Courthouse hours will remain 8 am to 4:30 pm, Monday through Friday. County offices will be closed for the following holidays: President’s Day, Monday, Feb. 16; Memorial Day, Monday, May 25; Independence Day, Friday, July 3; Labor Day, Monday, Sept. 7; Veteran’s Day, Wednesday, Nov. 11; Thanksgiving, Thursday and Friday, Nov. 26 and 27; Christmas, Thursday and Friday, Dec. 24 and 25; and New Year’s Day, Friday, Jan. 1, 2016.

The Scranton Journal and The Jefferson Herald were selected as official newspapers.

Committee appointments for the supervisors are mostly unchanged from 2014. Appointments for 2015 are:

Mick Burkett: Investments, Insurance and Finance; Greene County Pioneer Cemetery Commission; Second Judicial District, Dept. of Corrections; Central Iowa Juvenile Detention Center – alternate; Chamber of Commerce – ex officio member.

Thomas Contner: Entity Board; Greene County Recycling Agency; New Opportunities; Region V Hazardous Materials Response Commission – alternate; Airport Commission – alternate; Chamber of Commerce – ex officio member; Drainage districts – vice chair.

Dawn Rudolph: Entity Board; Greene-Guthrie-Audubon Counties Mental Health Services Committee; Heart of Iowa Community Services governing board; Decat; Partnerships 4 Families; New Opportunities – alternate; Region XII ISTEA Council – alternate; Region XII Policy Council – alternate.

John Muir: Central Iowa Juvenile Detention Center; Drainage districts – chair; Heart of Iowa Community Services governing board -alternate; Investments, Insurance and Finance, chair; Region XII Policy Council; Region XII Local Elected Officials Council – alternate; Second Judicial District, Dept. of Corrections- alternate.

Guy Richardson: Airport Commission; Greene County Development Corporation; Mahanay Bell Tower Foundation; Region XII Council of Governments Executive Board; Region XII Policy Council; Region XII Local Elected Officials Council; Greene County Board of Health; Veteran Affairs Commission liaison; public information officer.

Other appointments made were:

E911 Service Board member: Steve Haupert

Civil Service Commission: Diane Wise, Steve Pope, Gordon Moen.

Greene County Board of Health: Dr. David Jaskey, Lisa Fredrickson, Sylvia (Lou) Blanchfield, Richardson, William Raney.

Region XII Regional Housing Authority Executive Board: Sandy Miner

SAFETEA-LU Board: Wade Weiss (Don Van Gilder – alternate).

Policy Council: Jane Heun

Compensation Commission in Condemnation Proceedings:

  • Real Estate Sales Persons / Brokers: Linda Eighmy, Dale Hoyt, Dale Higgins, Esther Kirby, Doug Lawton, Laura Clark, Al Rowedder.
  • Owners / Operators Ag Property: Craig Brelsford, Kim Bates, Richard Burnell, Dave Cunningham, Craig Fillman, Johnetta Harms, Paul Mears, Ryan Higgins, Mike Holden, Max Kersey, Roger Norgren, Dale Thompson, Mick Towers, Roger Wessling.
  • City Property Owners: Mick Burkett, Duane Clark, Jim Sankot, Ned Johnston, Bill Figenshaw, Richardson, Mike Mentzer.
  • Knowledge of Real Estate Values: Doug Carman, Jerry Peckumn, Bob Allen, Craig Marquardt, Donald “Chop” Gibson, Roger Custer, Ralph Riedesel.

County Conservation Board: Ron Fick, Chair; Mary Jo Koch, David Morlan, Larry Burkett, Diane Wise.

Medical Examiner and deputies: Robert Clemons, MD; James D Gerdes, DO; Steven M Karber, MD; Dennis Morlan, EMTP, ME investigator.

County Pioneer Cemetery Commission: Mick Burkett, Shirley Clark, Neal Hoyt, Ada Ross, Lee Sloan, Dan Towers.

County Zoning Commission: John Hunt, chair; Brian Hunter, vice chair; John Beltz, secretary; Mark Peters, Roger Rowles, Glen Christensen, Kathy Bravard, Judy Burnell, Sharon Fisher.

Board of Adjustment: Dan Tronchetti, Sharon Towers, Mike Holden, Nancy Hanaman, Jack Lint.

Veteran Affairs Commission: Jerry Spaulding, Duane Towers, Cale Luther.

Magistrate Appointing Commission: Craig Marquardt, Jenny Wessling (alternate). ~The Scranton Journal

Click here for a complete list including depositories and employees in the various offices and departments.

Print or share article:Print this page
Print
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook